Proč můj kůň nefunguje?

Určitě to znáte. Jsou momenty, kdy se sami sebe (nebo ostatních) zoufale ptáme …
Proč můj kůň nefunguje?
Co mu zas vadí?
Proč se nikam neposouváme?
Kdybych já si nekoupil/a takovýho magora.
On je prostě speciální.
Už dávno by nám TO mělo fungovat!

Za TO si dosaďte cokoli, co vás aktuálně trápí. Ať už je to nedostatek rovnováhy v kontracvalu nebo se jedná o zásadní otázky důvěry.

Ne, nemáme jednoznačnou odpověď.

Ale máme několik tipů, kde hledat. Tímto článkem přinášíme na světlo světa aktivitu, kterou jsme dělali na několika kurzech minulého roku a přinesla mnoho AHA momentů.

Máte-li chvilku, pojďte do ní. Ale nepřeskakujte na konec článku. Čtěte hezky postupně. Plňte instrukce. Jinak vám unikne pointa 🙂

Koně nedělají věci naschvál.
Buď nám svým chováním zrcadlí naší osobnost a naše chování, nebo nerozumí, nebo se bojí, nebo nemohou vyhovět, protože jim něco brání…
Pokud zlobí, tuhnou a lekají se, či dělají něco, co nás rozčiluje, nedělají to jen tak. Snaží se tím něco získat – ať už klid nebo více pohybu, změna našeho chování, volno nebo konec nudy. Může to být cokoliv. Je to informace, že něco je jinak, než má být.

To neznamená, že z nich máme dělat svatoušky a chudinky, ale že máme hledat příčinu. A jednou z nejčastějších příčin jsou nenaplněné potřeby. Pojďme hledat jaké.

Abyste mohli začít, stáhněte si tento soubor a vytiskněte si ho, nebo si na kusu papíru vytvořte podobnou tabulku.
Čísla si do ní můžete dopisovat až v průběhu.

Následně se ponořte do čtení následujících vět. Ohodnoťte se podle toho, jak moc máte danou oblast zvládnutou – jak moc si jste jistí, že jste přišli na to pravé. Nesnažíme se někomu vnutit konkrétní způsob tréninku, nebo života koní, chceme vás pouze dovést k zamyšlení nad jednotlivými oblastmi.

1 = nikdy jsem nad tím nepřemýšlela / absolutně nevyhovující
10 = dobře zvládnuté téma / absolutně vyhovující

Pokaždé, když jednu část přečtete, zamyslete se a oznámkujte, případně připište poznámky. Až potom se dejte na další.

Hotovo?
Začínáme.

FYZICKÝ STAV

Krmení – Můj kůň má adekvátní krmení vzhledem k pohybu, tělesné konstituci a sportovnímu vyžití. Má ideální množství sena či jiného objemového krmiva a “kyblíkové” krmení má zvolené s rozvahou, ať už výpočtem nutričních dávek, nebo jednoduchou logikou. Není ani obézní, ani vyhublý. Nemá zácpu, ani průjem. Je v dobré tělesné kondici, srst se leskne, kopyta se nelámou a netrápí ho žádné problémy. Krmení ladíme v souladu s aktuálním stavem, ročním obdobím a snažím se vnímat, co by jeho tělo mohlo potřebovat a pružně reaguji na změny. Minerály a vitamíny se také pravidelně doplňují. Ať už kvalitní stravou nebo vhodnými krmnými doplňky.

Pohyb – Můj kůň se pohybuje zdravě. Pohybuje se po různých površích, jeho dobrý pohyb začíná od dobře tvarovaných kopyt, správně (ne)nakovaných tak, jak potřebuje. Hýbe se větší část dne, i když chodí volně, zapojuje hřbet a břišní svaly, nepřetěžuje konkrétní svalové skupiny, jeho pohyb je uvolněný, ale poctivý. Pod sedlem možná je, možná není většinu času shromážděný, ale rozhodně se při tréninku jeho pohyb rozvíjí a více jak 80% času chodí s vyklenutým hřbetem a uvolněný dle aktuálního stupně výcviku.

Péče – Znám zdravotní a fyzický stav svého koně. Vím, kde má slabá a silná místa, na slabých pracujeme společně i s trenérem a fyzioterapeutem a postupně a citlivě je rozvíjíme. Poznám, kdy se jeho pohyb změnil například kvůli pádu nebo bolesti a adekvátně to řeším. Umím ho základně protáhnout, namasírovat, říci si o pomoc, když je to potřeba. Znám i jeho běžnou teplotu, barvu sliznic a další, takže je pro mne snadné zaznamenat změnu. Pravidelně máme zubaře. Není začerven. O jeho tělo pečuji a i on má přirozenou možnost o své tělo pečovat.

Hotovo? Už byste měli mít ohodnoceny tři různé kategorie. Pokud ano, jdeme dál.

PSYCHIKA

Dobré stádo – Kůň je spokojený ve svém stádě. Má dostatek sociálních kontaktů. Jeho stádo funguje zdravě, každý člen má vymezené hranice, je víceméně spokojený, má svůj prostor. V případě, že by se toto změnilo, jsem připravena pružně reagovat a případně i stádo obměnit. Ve stádě panuje zejména stabilita a klid.

Emoce – Kůň si dovolí projevit emoce, jakékoli, a já na jeho signály adekvátně reaguji. Umí říct, když se mu něco nelíbí a já s tím podle toho zacházím (např. něco změním). Má svůj prostor pro vyjádření frustrace, strachu i radosti a nebojí se to udělat. Nicméně, víceméně je stabilní a nemá potřebu ani důvod reagovat přehnaně či dokonce nebezpečně. Není ani uťáplý a apatický, ale vzdor není jeho primární reakcí. Většinu času je v klidu a nové věci přijímá s radostí, nemá totiž důvod být neustále v napětí. Díky tomu i rozumí a přijímá pochvalu a případný trest nevyvolává zbytečný stres.

Relax, práce s tělem, uvolnění – Kůň má dost času relaxovat a hrát si. Není neustále napjatý a sám vyhledává uvolnění. Vnímám, co se děje v jeho těle a impulzy zpracováváme, ale není cílem je potlačit. Umí vypnout i v rušivém prostředí. Je vůči svému tělu pozorný, nestává se mu, že by do věcí narážel, nebo se příliš často zraňoval či byl nemocný.

VYBAVENÍ

Padnoucí věci – Všechno vybavení sedí. Neřídím se tím, co je moderní a přepychové, ale hledám, co vyhovuje mému koni. Zkoumám, zkouším a hledám různá východiska. Nejsem ortodoxní, neodmítám nové věci a přizpůsobuji se aktuálním potřebám. Jeho sedlo sedí. Uzdečka nikde netlačí, ať už používáme udidlo, nebo bezudidlovku, má správnou velikost a typ, máme to pravé. Dečka se nekroutí. O vybavení se starám, kožené věci jsou měkké a namazané, věci jsou čisté. Všechno máme tak, jak nám vyhovuje a koukáme dál. Samozřejmě pravidelně kontroluji, zda věci sedí i v souvislosti se změnami koně. Nic netlačí ani nekouše. Kůň při sedlání nevykazuje známky odporu, neodírá se a nic ho neškrtí.

PRÁCE

Trenér – Máme dobrého trenéra/trenéry, kteří na nás dohlíží, případně mám někoho, na koho se můžu obrátit pro radu. Na lekce s nimi se můj kůň těší, nestresuje ho jen jejich hlas. V tréninku se ani nepřepínáme, ani neflákáme, zkrátka hezky se rozvíjíme. Trénink logicky navazuje. Trénujeme samozřejmě ze sedla i ze země, na jízdárně i v terénu, snažíme se o všestranný pohyb. Rozvíjíme koně jako celek, ne jen jednu část. Většina tréninků probíhá v klidu a kůň ochotně přijímá nové výzvy. Našla jsem způsob, jak svého koně dobře odměnit a vyjádřit radost. Na začátku práce se kůň v klidu rozhýbe a protáhne, po práci opět vyklidní, zahřátí i vychladnutí dáváme dost času.

Postoj k práci – Kůň má radost, když se učíme něco nového. Většinou se na práci těší. Ovšem pokud zrovna vidím, že ten den to není ono, jsem připraven/a na to reagovat a případně trénink zrušit, nebo změnit typ práce. Nic nás nerozptyluje. Můj kůň není líný, ani hektický. Toto platí i na závodech, případně když se dívají další lidé 🙂 

Výběr – Kůň má svou práci rád a toho, co děláme, je fyzicky i mentálně schopen. Zbytečně ho to neunavuje a nestává se mu, že by nechtěl.

VZTAH

Vztah – Kůň za mnou rád chodí a je znát, že mě rád vidí. Pokud to tak zrovna není, zkoumám důvod proč a adekvátně tomu pracujeme dál. Jsme spolu v klidu a práci na našem vztahu bereme jako společnou cestu, která nám má dát další podněty k rozvoji.

Tak, hotovo. Máte? Super. Někde byste nás možná doplnili, někde bylo snadné odpovědět, jindy náročnější. Pokud vás něco napadá, napište si to do poznámek. Pak ale nekončíme – pokračujeme dál.

Víte, ve vztahu ČLOVĚK – KŮŇ jsou dva.
A i když zejména my jsme ti, kdo rozhodují, často si neuvědomujeme vlastní potřeby. K tomu slouží druhý sloupeček. Buďte stejně poctiví, jako u svého koně. Postup je stejný. Nepřeskakujte. Buďte upřímní.

FYZICKÝ STAV

Krmení – Mám ideální stravu, vzhledem k množství pohybu, tělesné konstituci a množství sportu. Jím vyvážené množství všech základních živin, které mi vyhovují, ať už počítám nutriční dávky, nebo poslouchám své tělo. Nejsem obézní, ani vyhublá. Nemám zácpu, ani průjem. Jsem v dobré tělesné kondici, vlasy mají lesk, pleť je čistá, nehty se nelámou a nemám žádné závažné problémy. Jídlo ladím v souladu s tím, co aktuálně dělám, jaké je roční období a snažím se poslouchat své tělo. Minerály a vitamíny taky pravidelně doplňuji, ať už kvalitní stravou nebo vhodnými doplňky.

Pohyb – Pohybuji se zdravě. Chodím po různých površích. Můj dobrý pohyb začíná od dobře padnoucích bot a ideálně i občas chodím bosa. Hýbu se větší část dne a i když se na to nesoustředím, chodím rovně, zapojuji břišní svaly, jsem uvolněná a nepřetěžuji žádné svalové skupiny. Pohyb je volný, ale poctivý. Při tréninku nebo jakékoli další pohybové aktivitě si hlídám své tělo, rozvíjím svůj pohyb a snažím se aktivně uvolňovat a posilovat.

Péče – Znám svůj zdravotní a fyzický stav. Vím, kde mám slabá a silná místa, na slabých pracuji společně s trenérem a fyzioterapeutem, postupně a citlivě je rozvíjíme. Poznám, kdy se zaseknu v nějakém špatném pohybovém vzorci a při bolesti ji řeším, nejdu jen slepě přes ní. Umím se protáhnout, říct si o masáž a pomoc fyzioterapeuta. O své tělo pečuji a mám ho rád/a 🙂

PSYCHIKA

Dobré stádo – Jsem spokojen/a ve svém stádě – s lidmi, které kolem sebe mám. Vztahy kolem mne fungují zdravě, každý člen má vymezené hranice a je víceméně spokojený, má svůj prostor. Jasně, občas dojde ke konfliktu, ale řešíme ho konstruktivně. V případě, že by se toto změnilo, jsem připravena pružně reagovat. Nesetrvávám v žádném dlouhodobě nefunkčním vztahu. V mém okruhu lidí panuje zejména stabilita a klid.

Emoce – Dovolím si projevit emoce, jakékoli, a s těmito pracovat, stejně jako mé okolí na ně adekvátně reaguje Pokud ne, řeknu si. Umím říct, když se mi něco nelíbí, nebo naopak líbí. Pokud něco takového řeknu, vede to mne i mé okolí k diskuzi a konstruktivnímu řešení. Mám svůj prostor pro vyjádření frustrace, strachu i radosti. Víceméně jsem stabilní a nemám důvod reagovat přehnaně, hystericky či nebezpečně. Nejsem uťáplá, ale vzdor není mou primární reakcí. Většinu času jsem v klidu, nové věci přijímám s radostí, nemám totiž důvod být v napětí. Díky tomu umím pochválit i přijmout pochvalu, stejně tak vymezit hranice a přijmout kritiku.

Relax, práce s tělem, uvolnění – Mám dost času relaxovat a hrát si. Vnímám, co se děje v mém těle a všechny impulzy zpracovávám, ale nepotlačuji je. Umím vypnout i v rušivém prostředí. Jsem vůči svému tělu pozorná, nestává se mi, že bych do věcí narážela, nebo se často zraňovala či byla nemocná.

VYBAVENÍ

Padnoucí věci – Všechno vybavení sedí. Neřídím se tím, co je moderní a přepychové, ale co mi sedí a je kvalitní. Zkoumám, zkouším a hledám východiska. Nejsem ortodoxní, neodmítám nové věci a přizpůsobuji se aktuálním potřebám. Sedí mi sedlo mého koně. Uždění mi vyhovuje, otěže jsou příjemné do ruky. Mám správné rajtky, boty i třmeny, vše v rovnováze. Mám dobré spodní prádlo, které vše drží kde má 🙂 O věci se starám, jsou (dle možností 😉 ) čisté. Všechno je tak, jak mi vyhovuje a koukám dál, zda sedí i v souladu s mými aktuálními potřebami. Nic mě netlačí ani nekouše.

PRÁCE

Trenér – Máme dobrého trenéra/trenéry, kteří na nás dohlíží, případně mám koho požádat o radu. Na lekce s nimi se těším, nemám stres jen z jejich hlasu nebo nadcházejícího tréninku. V tréninku mě nenutí se přepínat, ani se neflákáme, dobře se rozvíjíme. Trénink má logickou návaznost a rozumím tomu, co, proč a kdy děláme. Uvědomuju si, že každá aktivita s koněm je v podstatě trénink a kůň se učí. Rozvíjím sebe i koně jako celek, ne jen jednostranně. Každou novou situaci přijímám s rozvahou. Umím vyjádřit radost a můj kůň ví, kdy jsem spokojená. Na začátku práce se pěkně rozhýbu a protáhnu, po práci opět vyklidním, vyklidnění dávám dost času.

Postoj k práci – Mám radost, když vidím svého koně a těším se na zkoušení nových věcí. Ovšem pokud zrovna ten den to není ono, nebojím se práci zrušit, říct to trenérovi a ukončit trénink, nebo změnit práci. Není to lenost, jen znám své hranice. Nejsem ani hektický/á. Toto platí i na závodech, případně když se dívají další lidé. Od příchodu ke koni se na něj soustředím a nenechám se rozptylovat.

Výběr – Mám ráda své zaměstnání. Toho, co dělám jsem fyzicky i mentálně schopna. Zbytečně mě to neunavuje a nestává se mi, že by se mi nechtělo.

VZTAH

Vídám se ráda se svými blízkými a oni rádi vidí mě. Stejně tak to mám i se svým koněm. Pokud to tak zrovna není, zkoumám důvod proč a adekvátně tomu reaguji dál. Jsem s nimi v klidu a společně vztah budujeme. Vztah bereme jako společnou cestu, která nám má dát další podněty k rozvoji.

Tak, jak se vám to četlo?
Bylo jednodušší odpovídat na věci ohledně koně, nebo ohledně vás?
Dopište si poslední poznámky a dovolte mi odhadnout vaši reakci.

Svému koni dávám vše, ale o sebe se nestarám!“ – Jasně, to je časté. Tak v klidu a pěkně postupně, krok po kroku začít pozornost věnovat i sama sobě 🙂

Co sakra to, co já jim a jak to máme u nás doma má společného s mým koněm?!“ – Úplně všechno 🙂 Náš stav – fyzický i duševní do značné míry ovlivňuje celé naše okolí a našeho koně obzvlášť. A tento dlouhý článek byste nečetli, kdyby vás to nezajímalo. Více o tom v jiných článcích, nebo na našich kurzech :-).

Achjo, já vím, zase špatně. Jsem neschopná. Vím že X a Y prostě nezvládám!“ – Klid. Dokonalost neexistuje a NIKDO nemá samé „desítky“. Ani „devítky“. Ani my. Jak asi by nás tyto věty napadly? Pochvalte se za to, kde je hodnocení vysoké a udělejte malý krůček tam, kde je nízké :-).

Když já NEMÁM … čas, peníze, energii. To je všechno hezké, ALE u nás to nejde PROTOŽE …!“ – Nikdo vám nic nevyčítá. Bojujete jen sami se sebou 🙂 A jestli vás to naštvalo, fajn. Odkud se ten vztek bere? Je to v pořádku, každý jdeme tak, jak umíme.

Pokud jste jakoukoli oblast, pročetli příliš rychle a mávli nad ní rukou. Nebo jste ji shodili s „joooo, jéžiš, tohle už dávno máme“ nebo „tyvole, to je blbost„, vraťte se tam ještě jednou 🙂
Tam, kde to vyvolává nějakou silnou emoci, tam bude nějaký skrytý bubák.

Cílem není cíl. Cílem je cesta.

Pokud jsme minuli nějakou důležitou oblast, budeme rádi, když nám napíšete. Stejně tak, když s námi nasdílíte, co vám to přineslo. A pokud chcete něco detailněji probrat, můžete třeba v naší FB skupině.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s